Zpravodaj regionálního oddělení 2021
Občasník regionálního oddělení Městské knihovny Tábor
> Představujeme knihovny, aneb příklady dobré praxe
Hlavní úkol knihoven spočíval donedávna hlavně v poskytování základních knihovnických služeb, jakým je půjčování literatury a poskytování informací. Dnes se ale knihovny stávají místem setkávání, v nejmenších obcích často i místem, kde se odehrává jediný kulturní a společenský život. Mnohde knihovny spolupracují s místními spolky, nabízejí zázemí pro zájmové skupiny a místo, kde se něco společně vytváří. V současné době se klade velký důraz na to, aby se knihovny staly malými kulturními centry, místy vzdělávání a setkávání uživatelů různých generací. A to se skutečně v mnoha obcích děje. Nemusíme chodit daleko, i v našem regionu najdeme několik knihoven, které se takovými centry staly. Chceme inspirovat další knihovny, co je možné pro spoluobčany udělat a jak knihovny ještě více zapojit do veřejného života.
> Místní knihovna Myslkovice
Knihovna sídlí na obecním úřadě a dvě místnosti donedávna využívala jako malou půjčovnu a větší, málo přístupný sklad knih. Před časem se nové vedení obce rozhodlo knihovnu oživit. V menší místnosti zřídilo útulnou hernu pro děti a větší místnost se stala půjčovnou knih. Nyní si čtenáři mohou v klidu vybrat potřebnou četbu, zatímco se děti zabaví v herničce. Knihovna slouží také jako zázemí pro skupinu maminek, které organizují zábavné akce pro své ratolesti.
> Místní knihovna Smilovy Hory
Tato knihovna není z největších, ba přímo naopak, je maličká. Má ale činorodou knihovnici. Ta ve své knihovně často hostí spolek místních žen, s humorem přezdívaný „babinec“. Nejen že se zde společně baví nad svými koníčky a ručními pracemi, zároveň pomáhají připravovat pravidelné akce pro děti jako je mikulášská, vánoční koledování, karnevaly a mnoho dalších setkání při různých příležitostech. Před časem se konala v prostorách obecního úřadu výstavka výrobků, které byly výsledkem kurzů ručních řemesel. Paní knihovnice se jich také účastnila a kromě pravidelné nabídky literatury zásobuje zájemce knihami s rukodělnou tematikou, zapůjčených z regionálního oddělení MěK Tábor.
> Místní knihovna Zvěrotice
Podobně jako ve Smilových Horách je knihovna místem setkávání a společního tvoření. Nikoliv však žen, ale dětí. Pod vedením paní knihovnice zde děti vytvářejí různé ozdůbky a výtvarná dílka. Z knihovny se rázem stává příjemná dílnička i s přilehlou malou kuchyňkou, kde se dá připravit drobné občerstvení pro veřejné akce.
> Obecní knihovna Sudoměřice u Bechyně
Tato knihovna patří v našem regionu k větším a velmi aktivním knihovnám. Používá automatizovaný knihovní systém Clavius a samostatně si nakupuje a zpracovává knihy, časopisy a také deskové hry, které jsou v poslední době mezi dětmi i dospělými velmi oblíbené. Paní knihovnice spolupracuje s místní školou a školkou, pro děti připravuje výtvarné dílny, soutěž o nejpilnějšího čtenáře, čtenářskou soutěž Hledáme skřítky a další zajímavé aktivity.
> Knihovna městyse Malšice
Na závěr představujeme Knihovnu městytse Malšice, která se letos uchází o titul Knihovna roku. Jedná se o profesionální knihovnu, která má za sebou velmi úspěšné kulturní a vzdělávací programy jak pro děti, tak i pro dospělé. Je jich mnoho a tak namátkou vybíráme: pravidelné Listování Lukáše Hejlíka, oblíbené cestovatelské přednášky s manželi Vackovými, Mgr. Jiřím Topičem, Tadeášem Šímou, Ing. Pavlem Kašparem, Kateřinou Karáskovou a s mnoha dalšími zapálenými cestovateli. Neméně úspěšné jsou besedy s historikem Mgr. Aloisem Sassmannem, zdravotní přednášky, besedy se spisovateli, herci a dalšími zajímavými lidmi. Nelze nezmínit každoroční akce pro děti – Pasování prvňáčků na čtenáře a Noc pro děti v knihovně. Chcete-li se dozvědět více o práci knihovnic, zajímavých akcích a kulturních programech, podívejte se na webové stránky Knihovny městyse Malšice, kde je vše velmi pečlivě zaznamenáno.
Jestliže jste se některou z knihoven inspirovali, potřebujete podrobnější informace nebo se chcete v příštím čísle pochlubit svými aktivitami, neváhejte a obraťte se na regionální oddělení Městské knihovny Tábor. Rády Vám zprostředkujeme kontakt na konkrétní knihovny a knihovníky.
> Jak jsme se vypořádávali s covidem
Rok 2020 nebyl pro knihovny a knihovníky jednoduchý, a přestože jsme doufali, že už se blýská na lepší časy, letošní rok probíhá velmi podobně. Museli jsme se přizpůsobit epidemii covidu-19 a omezit mnoho obvyklých aktivit. Po většinu roku platila a stále ještě platí určitá hygienická pravidla. Naštěstí i při nich mohou knihovny částečně fungovat. Přestože vnitřní prostory knihoven musely na jaře zůstat uzavřené, knihovníci mohli po čase vytvořit improvizovaná výpůjční okénka, místa nebo pultíky, samozřejmě za dodržení hygienických opatření. Zkrátka ve většině knihoven se knihy nepřestaly půjčovat.
Co ale dělají knihovníci, když je jejich běžná činnost omezena? V leckterých knihovnách využili dobu uzavření k provedení revize fondu a velkému úklidu či rekonstrukci. Část knihovníků se stala dobrovolníky a pomáhali zdravotníkům a hygienikům v trasování. Jedni komunikovali se čtenáři a vyhledávali jim vyžádané knihy, jiní pracovali z domova na počítačích a průběžně jsme se všichni naučili využívat internetové online přenosy. Díky této nové zkušenosti jsme se vzdělávali, absolvovali různá školení, kurzy a semináře. V posledním roce tento způsob práce nachází čím dál větší uplatnění nejen v knihovnictví, ale v kultuře všeobecně. Proto začaly knihovny pomocí online technologií nabízet besedy a přednášky i pro své uživatele. Pokud jste navštívili webové stránky nebo facebook Městské knihovny Tábor, mohli jste zaznamenat streamované živé přenosy, dozvědět se, co se v knihovně děje a jaké akce pro vás připravuje.
Pravdou ale je, že ani tyto možnosti nenahradí přímý kontakt se čtenáři a posluchači. Knihovníci, a nejen ti, se velmi těší, až tato epidemie odezní, lidé si vydechnou a všichni se vrátíme k osobnímu setkávání a obvyklé práci.
> Přechod na systém KOHA
V loňském roce vyměnila Městská knihovna Tábor automatizovaný knihovní systém Clavius za nový systém KOHA. Kolegyně v ostatních odděleních s tímto programem již nějakou dobu pracují, regionální oddělení tato změna čeká od roku 2022.
Vy, kdo pracujete s regionálním programem Clavius REKS, se však nemusíte ničeho obávat. Jakmile se s programem KOHA seznámíme, budeme informovat o změnách i vás knihovníky a naučíme vás s tímto systémem pracovat. Bude podobný stávajícímu REKSu a věříme, že práce s ním bude stejně jednoduchá.
> Personální změny
Na závěr ještě jedna zpráva. Naše dlouholetá kolegyně a vedoucí Jindra Jirásková odešla do zaslouženého důchodu. Nyní se budete vídat s naší novou kolegyní, zkušenou knihovnicí Hanou Neubauerovou, která ji na jejím místě nahradila. Jindře přejeme v osobním životě hodně zdraví a spokojenosti.
Zpracovala: Jana Krátká
Září 2021
