Knižní odraz říjnového programu kina Svět
Říjen je každoročně věnován v kině Svět a v dalších 60ti promítacích sálech v ČR Mezinárodnímu festivalu outdoorových filmů.
V Táboře proběhne 10. - 12. října.
Program ::
10.10 17:30
- Nanga Parbat 2018 Diamir Face (horský a horolezecký film 40 min.)
- Tieň Jaguara (cestopisný film 57 min.)
10.10 20:00
- Cesta jako žádná ze sta (cestopisný film 70 min.)
- Fakarava 300 žraloků (dobrodružný vodní sportovní film 3 min.)
- Orogonia (horský a horolezecký film 9 min.)
- Severská pohádka (cestopisný film 7 min.)
11.10 17:30
- Komfortní zóny (dobrodružný a extrémní sportovní film 12 min.)
- Neznámý Afghanistán 2.0 (cestopisný film 5 min.)
- Volanie diaľok (dobrodružný a extrémní sportovní film 35 min.)
- Vrchol (horský a horolezecký film 43 min.)
- Země (cestopisný film 3 min.)
11.10 20:00
- Dokončit okruh (horský a horolezecký film 8 min.)
- Nokken (cestopisný film 7 min.)
- Outdoorové příběhy z Azorských ostrovů (cestopisný film 3 min.)
- Ve výškách Altaje (horský a horolezecký film 26 min.)
- Z nulové výšky na Kilimanjaro (horský a horolezecký film 55 min.)
12.10 17:30
- 8000+ (dobrodružný a extrémní sportovní film 22 min.)
- Extreme interviews - Horský vůdce (horský a horolezecký film 24 min.)
- Grónské reminiscence (cestopisný film 26 min.)
- Nomádi (sobrodružný vodní sportovní film 6 min.)
- Šněrovací mosty (dobrodružný a extrémní sportovní film 14 min.)
12.10 20:00
- Canyoning Ticino (dobrodružný vodní sportovní film 9 min.)
- Hadí safari v Ugandě (cestopisný film 43 min.)
- Lyžování a cestování vlakem po Sibiři (dobrodružný a extrémní sportovní film 20 min.)
- Plochý vrchol (horský a horolezecký film 2 min.)
- Rychlost (horský a horolezecký film 21 min.)
= > Režisér John Crowley a legendární kameraman Roger Deakins přinášejí adaptaci knihy Stehlík (13. 10. v 17 hod.), která získala v roce 2014 prestižní Pulitzerovu cenu, a která v roce 2013 rozbouřila svět moderní americké literatury. V hlavních rolích se můžete těšit na Ansela Elgorta a Nicole Kidman.
Teroristický útok v newyorském Metropolitním muzeu umění připraví Theodora Deckera v raném mládí o milovanou matku, ale zároveň ho nečekanou shodou okolností učiní vlastníkem slavného díla holandského mistra Fabritia, obrazu nevyčíslitelné hodnoty zvaného Stehlík.
Důsledky obou těchto událostí odkloní Theův život směrem, o jakém se mu do té doby ani nesnilo, a neoddělitelně jej svážou nejen se světem umění, ale i se světem zločinu.
= > Panství Downton (19. - 20. 10.) to je dokonalá kronika života příslušníků britské aristokracie a jejich zaměstnanců v prvních desetiletích dvacátého století. Tlak, který vyvolává moderní doba, přímo kontrastuje s prostředím, jež je založeno na respektu k tradicím a zažitým rituálům. Majitelé panství, Crawleyovi, ale tuší, že pokud nepůjdou s dobou a nepodstoupí dobrovolnou modernizaci, nemají naději na přežití. Tím spíš, že ty, kteří se jim starají o celodenní servis, postihly emancipační tendence a představa, že budou svým pánům sloužit až za hrob, už dávno vyšla z módy. V této atmosféře bublajícího neklidu dorazila na panství zpráva, že ho poctí návštěvou anglický král. Pro všechny je to životní zážitek, na který se ti „nahoře“ i ti „dole“ musí víc než stoprocentně připravit. Jenže osud je prevít, který dokáže zaskočit i ty nejpřipravenější. Královo služebnictvo chce převzít kompetence toho místního, jelikož ho považuje za neschopné, a domácí se rozhodnou rafinovaně bránit. Plánovaný příjezd krále také na panství přiláká nejrůznější nezvané návštěvníky, kteří mohou mít ty nejhorší úmysly. A do toho všeho se navíc připlete láska. (CSFD.cz).
- Usmířené Panství Downton působí jako dodatečný díl seriálu
- Panství Downton nechybí humor a laskavost
- Panství Downton předstírá život na zámku
- Maggie Smithová vévodí šlechtické pohádce
= > Autorský film Martina Duška a Ondřeje Provazníka Staříci (21. - 23. 10.) vypráví podle skutečné události příběh dvou protikomunistických odbojářů a jejich poslední velké akci: najít a zabít bývalého komunistického prokurátora, který poslal na smrt elitu národa. Jeho zločiny zůstaly nepotrestané, jsou popírány a zapomenuty. Bývalí odbojáři se teď místo s totalitní společností musí utkat se svým stářím, se svými rodinami a s časoprostorem, kterému dávno nerozumí.
Příběh filmu je volně inspirovaný skutečnými událostmi z přelomu tisíciletí, kdy se jednaosmdesátiletý emigrant a politický vězeň Pravomil Raichl spojil se svým starým kamarádem z kriminálu a s jeho pomocí chtěl na veřejnosti demonstrativně zastřelit Karla Vaše, zločinného komunistického prokurátora z 50. let. Mstitelé si stanovili datum na den výročí komunistického puče, ale večer před vykonáním pomsty válečný hrdina Raichl zemřel. Ve filmu se však tvůrci rozhodli jeho kontroverzní misi doopravdy odstartovat.
- Schmitzer s Mrkvičkou chtějí v novém filmu zabít komunistického prokurátora
- Film Staříci vznikal na zahradě
- Staříci se vyrovnávají s totalitou pomocí pistole
= > Dobrá smrt (21. - 23. 10) není dokument. Dobrá smrt je hraný film, ve kterém hlavní postava reálně zemře.
Ono to bylo totiž tak (a z filmu se to nedozvíme): tvůrci chtěli natočit film o smrti a jedním z diskutovaných směrů bylo – samo o sobě extrémně citlivé, kontroverzní, tabuizované téma eutanázie. Přes ambasadorku asistované sebevraždy ze Švýcarska se tvůrcům tři měsíce před vlastním velkým posledním dnem ozvala poněkud výstřední důchodkyně Janette, v jejíž rodné Británii možnost „dobré smrti“ neexistuje a kde se lékaři zmohli leda na to, že pacientce s nevyléčitelnou svalovou dystrofií (která má navíc v živé paměti poslední léta své bohužel nediagnostikované maminky) pohrozili psychiatrickým oddělením. Podle vlastních slov tvůrců je při první návštěvě přivítala v ložnici, kam došli za jejím hlasem, když dle instrukcí po vstupu do nezamčeného domku zvolali její jméno, a od té chvíle přijala roli herečky, s čímž se – chtě nechtě – do jisté míry svezli i všichni okolo. (více od Lindy Kernšnerové).
= > Poslední aristokratka (24. - 27. 10.)
Na zámek Kostka se vydává dědic a Newyorčan Frank ve společnosti své ženy Vivien a dcery Marie. Neznalí místních poměrů a zvyků přijíždí do Česka a zjišťují, že jejich dědictví není ve zcela perfektním stavu. Zároveň se postupně sžívají s posledními obyvateli zámku, kterým je poněkud zpátečnický kastelán Josef, hypochondrický údržbář Krása a bodrá hospodyně paní Tichá. Právní zástupce Benda pak pro novodobé aristokraty zařizuje záležitosti spojené s navrácením majetku. Rodina Kostkových stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit zámek Kostka zachránit.
Film vznikal hlavně na zámku Milotice v blízkosti Hodonína. Natáčelo se však také na Lemberku, v Buchlovicích nebo Jaroslavicích.
- Vrchol české humoristické prózy?
- Hynek Čermák: Můj Kostka z Kostky?
- O Bočkovi se mluví jako o novodobém Jirotkovi
= > Právě probíhající přehlídka Be2Can mimo jiné uvádí také německého kandidáta na Oscara Narušitel systému (28. 10). Ten začal svou pouť na letošním Berlinale jako domácí zástupce, který širšímu publiku představil Noru Fingscheidtovou. Narušitel systému se v Německu neformálně říká dětem, které nikam nezapadají a systém si s nimi neví rady. Právě taková je Benni, blondýna v růžové plná vzteku a frustrace, kterou si ráda vybíjí na okolí. V raném věku si zažila týrání, nyní se má vyrovnat s odmítnutím matky, která má svých starostí nad hlavu. Strhující příběh dítěte, jehož matka nezvládá péči o něj a rady si nevědí ani sociální pracovníci, je dechberoucím svědectvím o neutišitelném vzteku i touze po lásce. V hlavní roli filmu ubíhajícím v tempu podobně intenzivním jako hrdinčiny emoce podává autentický výkon Helena Zenge.
= > Novinářská projekce snímku Nabarvené ptáče (29. - 30. 10) českého režiséra Václava Marhoula na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách vyvolala potlesk i odmítavé reakce. Několik desítek diváků, převážně žen, nevydrželo zobrazované násilí na lidech i zvířatech nebo brutální erotické scény a opustilo sál již během první hodiny promítání. Nabarvené ptáče patří k divácky náročným filmům. Má dvě hodiny a 49 minut, z toho se v něm mluví devět minut a neobsahuje žádnou filmovou hudbu. "Jednoznačně jsem se pokoušel vyhnout patosu a ohraným klišé, vydírajícímu melodramatu i hudbě, která má za cíl vyvolávat umělé emoce. Absolutní ticho dokáže být stejně ostré a citově nabité jako jakákoliv hudba," sdělil v prohlášení před začátkem festivalu Marhoul (více).
Příběh se odehrává v blíže neurčené východoevropské zemi během druhé světové války. Vedle češtiny, ruštiny a němčiny se v něm hovoří směsí východoevropských jazyků. Těšit se můžeme na švédského herce Stellana Skarsgarda představujícího německého vojáka Hanse, Harveyho Keitela v roli faráře nebo Juliana Sandse, který ve své filmografii ztvárnil další zápornou postavu, tentokrát pedofilního výrobce alkoholu Garbose. Hlavní roli chlapce procházejícího životními traumaty ztvárnil Petr Kotlár.
Autor předlohy Jerzy Kosiński (1933 Lodž-1991 New York) čerpal inspiraci pro svůj první román z vlastních zkušeností, když se kvůli židovskému původu během války skrýval na polském venkově. Název si vypůjčil z vesnického zvyku, kdy lidé obarvili ptákům peří křiklavými barvami a pustili je. Hejno je nepřijalo a vždy uklovalo. Stejně se cítí hlavní hrdina románu, který se stal bestsellerem a patří k nejproslulejším (a nejdiskutovanějším) dílům s tematikou holokaustu.
- Během projekce Nabarveného ptáčete odešly ze sálu desítky lidí
- Nabarvené ptáče je o naději
- stránky filmu
Související odkazy ::
- Tábor kupuje novou promítačku do kina Svět a pomýšlí na letní kino
- Odvážné palce
- Co dávají ve Spektru
- Facebook Kina Svět
- Táborské kino Svět prokouklo. Co možná nevíte o jeho historii
- 10 dokonalých kin, ve kterých si můžete dát i šlofíka