Genealogie s Plk. JUDr. Michalem Dlouhým, Ph.D.
Datum: 16. dubna 2024 | Čas: 18:00 | Místo: Knihovna pro dospělé, přízemí | Vstupné: 50 Kč |
Pokračování cyklu genealogických přednášek, které pořádá Městská knihovna Tábor ve spolupráci s Českou genealogickou a heraldickou společností v Praze - pobočkou Tábor.
Četníci a četnické humoresky. O historii četnictva v českých zemích
V první části přednášky se seznámíme s téměř stoletou historií četnictva na našem území. Dozvíme se o možnostech badatelské činnosti v tomto historickém tématu a nebudou chybět ani pomístní zajímavosti z četnické tematiky. Druhá část pak bude věnována televizní i literární tvorbě přednášejícího, např. seriálům Četnické humoresky a Zločiny Velké Prahy. Součástí akce bude i prodej knih přednášejícího, Michala Dlouhého, a autogramiáda.
Plk. v.v. JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D., se narodil 4. listopadu 1962 v Kutné Hoře. V roce 1983 nastoupil do policejních služeb, kde postupem času dosáhl služební hodnosti vrchního policejního rady. V roce 2021 ukončil služební poměr policisty a začal působit jako dokumentátor v Muzeu Policie České republiky v Praze. Dlouhodobě se věnuje historii výkonu bezpečnostní služby na našem území. Na toto téma publikoval řadu odborných pojednání zejména v časopise Kriminalistický sborník, v němž od roku 1993 působí jako člen redakční rady.
Československé četnictvo ho zaujalo natolik, že pojal myšlenku rehabilitovat neprávem zapomenutý četnický sbor v očích široké veřejnosti. S touto myšlenkou oslovil režiséra Antonína Moskalyka. Po několika letech příprav vznikl divácky úspěšný televizní seriál "Četnické humoresky". Za svůj největší úspěch považuje to, že je označován jako "duchovní otec", autor námětů deseti dílů z první série a odborný poradce při přípravě a natáčení seriálu. V březnu 2006 spolu se scánáristkou a režisérkou Pavlínou Moskalykovou Solo a dramaturgem Josefem Souchopem spolupřebíral 1. cenu "TÝTÝ" za nejúspěšnější televizní seriál roku 2005. Na základě požadavku České televize Praha zpracoval původní námět televizního seriálu Zločiny Velké Prahy situovaného do roku 1922, kdy detektivové pražského policejního ředitelství začali působit v obvodech do té doby spadajících do působnosti četnictva.
Od roku 1995 je členem Společnosti pro kriminalistiku, v níž je od roku 2002 členem představenstva (více).
POZOR: Akce nebude streamovaná.
Zarezervujte si své místo zakoupením vstupenky on-line nebo osobně v knihovně.
