Jiří Šesták: Kristus jde na sever / autorské čtení
Datum: 26. února 2025 | Čas: 18:00 | Místo: Klubovka, 1. patro | Vstupné: 60 Kč |
Třetí román Jiřího Šestáka Kristus jde na sever zavede čtenáře na středoevropskou scénu druhé poloviny 4. století n. l., kdy se teprve formovaly její křesťanské kořeny.
Přijďte se seznámit s pozoruhodným životním příběhem markomanské královny Fritigil. O této poslední markomanské královně, vládnoucí i na našich územích, se nám bohužel dochovalo velmi málo historických pramenů. Ale díky těm několika literárním dokladům a archeologickým nálezům, jež máme k dispozici, můžeme přes závoj našeho nevědění zahlédnout obrysy fascinující osobnosti, která se dokázala přesně zorientovat ve své dějinné situaci a porozumět výzvám přelomové doby, v níž žila. Jiří Šesták oživuje postavu královny Fritigil před očima čtenáře v poutavé a historicky uvěřitelné podobě. Příběh je nejenom strhujícím vyprávěním, které nás přenáší do časů dávno minulých na křídlech literární imaginace, ale i odvážným pokusem o rekonstrukci, založeným na pečlivém studiu reálií a historických pramenů.
Jiří Šesták (*1956) se narodil v Českých Budějovicích, kam se také po studiu na Divadelní fakultě AMU vrátil. Ve zdejším Jihočeském divadle působil bezmála čtyřicet let jako herec, umělecký šéf činohry a v letech 2004–2014 i jako ředitel divadla. Od roku 1999 učil externě na pedagogické a teologické fakultě Jihočeské univerzity, v letech 2015-2022 působil jako pedagog také na Divadelní fakultě AMU. V roce 2002 založil se studenty Jihočeské univerzity Studentské universitní divadlo – SUD.
V roce 2010 vstoupil do komunální politiky v Českých Budějovicích, následně v roce 2012 také do té celostátní jako senátor, v letech 2016-2018 jako místopředseda Senátu. Nyní se věnuje především literární tvorbě. V roce 2021 vydal první novelu Cesta jinam. V roce 2022 navázal knihou Divoká honba, jejíž děj se odehrává na stejných místech o generaci dříve v 50. letech. Jiří Šesták nám v minulosti přijel do Tábora představit obě zmíněné knihy.
Autorkou obrazu na obálce knihy je malířka Radu Tesaro.
