Ondřej Tichý: Výbušné pozůstatky války. Historický výzkum zapomenutých bojišť 1938 - 1945 na území Jižních Čech
Datum: 14. května 2025 | Čas: 17:30 | Místo: Klubovka, 1. patro | Vstupné: zdarma |
přednáška k oslavám 80. výročí konce druhé světové války
Ondřej Tichý se vydá po stopách současných historických a archeologických výzkumů bojišť z dubna a května 1945 na území jižních Čech. Konkrétně se podíváme na nečekané archeologické objevy a historická zjištění v dosud neprobádané oblasti Českokrumlovska z období 1938-1947. Objevy byly uskutečněny v roce 2022, v průběhu pyrotechnického průzkumu oblasti optimalizovaného Vojenského újezdu Boletice. Je to tedy zároveň současné téma, které ukazuje, jak turbulentní historie tehdejšího období proniká v přírodě do současnosti a jakou "detektivkou" poznávání živé přírody může být.
Přednáška se zaměřuje na postupné objevování zachovalé části lehkého polního opevnění Hraniční oblasti 31 z roku 1938 na základě deníku Jana Ciglbauera, který autenticky popisuje předmnichovské dny v Sudetech pohledem mobilizovaného vojáka ze zákopů uprostřed šumavské krajiny. Velmi lidský příběh, který se v deníku odvíjí, zahrnuje i popisy bojů s Ordnery SdP z Freikorps v oblasti. Nechybí ani nová zjištění o lokálních poválečných událostech, např. lokalizaci místa, kde pravděpodobně zazněly poslední výstřely druhé světové války těsně před tím, než se vzdorující jednotka Volkssturm vzdala americkým vojákům.
Ondřej Tichý (*1972) je profesionální voják, důstojník AČR. Výzkumu v oblasti hybridní války a souvisejícího pronikání vlivových operací Ruska, Číny, Íránu a dalších aktérů do evropského informačního prostředí se věnuje od roku 2018. Výsledky výzkumu představil ve své práci Kybernetické nástroje prosazování zájmů cizích mocností v Evropské unii (2020). V posledních letech přednáší o aspektech hybridního válčení také v rámci programu Erasmus+ na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Ve volném čase rád cestuje, zajímá se o moderní filosofii, vojenskou historii, film a vizuální technologie.