Táborské knihovnice doporučují V.
Milí čtenáři,
i v letošním roce se budeme snažit vám doporučovat knihy, které stojí za přečtení.
Knihovnice Jana si začetla do gotického hororu Mexická gotika Silvie Moreno-Garciové
"Mám ráda příběhy, které kromě napínavé zápletky dokáží nabídnout i zajímavé, barvité prostředí, různé společenské přesahy a úvahy k zamyšlení. Schátralé panské sídlo, jako vystřižené z románu Na větrné hůrce, se stává dějištěm děsivého příběhu o rodinném prokletí, bolesti, hrůze, ale i o lásce a něze. A především o ženské nezdolnosti, která má odvahu postavit se manipulaci a násilí v reliktu světa, kde má manžel svrchovanou vládu nad svou ženou a ženské pokolení je považováno za něco podřadného. Hrdá latinskoamerická nátura hlavní hrdinky je v tom všem velice příjemným exotickým prvkem, který staví celý příběh do nového světla. Pokud milujete houby, staré hřbitovy a příběhy s nádechem mystična, ve kterých se stírá rozdíl mezi realitou a sněním, je tohle to správné čtení pro vás."
Temný příběh o domě, který si podmaňuje těla i duše svých obyvatel, je zasazený do pestrobarevného rámu mexických reálií. Hlavní hrdinka Noemí je hrdá mexická dívka s indiánskými kořeny, která na toto místo, připomínající romány Emily Brönteové, přichází hledat svou sestru, jež ji požádala o pomoc. Záhy ale zjistí, že odejít nebude tak snadné...
Kniha z prostředí mexické smetánky zvítězila v knižní anketě „Goodreads Choice“ v kategorii horor pro rok 2020. Na knihu jsou prodaná práva do 10ti zemí, v současné době se připravuje seriálová adaptace.

a pak ji zaujalo finské podivno.
Lesní lišky a další znepokojivé příběhy (antologie finské fantastické literatury)
"Povídky, které se člověku zaryjí pod kůži. Ať už se odehrávají v mlžných finských blatech, v daleké budoucnosti, nebo ve zcela fiktivní realitě, vždycky v sobě mají něco magnetizujícího. Navzdory své fantastičnosti promlouvají v první řadě o nás samých."
Antologie obsahuje 7 suomikumma* autorů. Často v ní najdeme odkazy k finské mytologii, trolům a dalším podobným tvorům nebo blízké budoucnosti.
Námětem povídek je třeba vražda, hledání vlastního já, apokalyptická budoucnost, nadpřirozeno, fantasy, mystičnost...název plně odpovídá obsahu. Ten je znepokojující.
*finské podivno. Slovo poprvé použila nejvýznamnější představitelka tohoto literárního proudu Johanna Sinisalo, autorka úvodní povídky Transit. Probíhá v ní vyšetřování vraždy čtrnáctileté autistické dívky Niny, která je svými schopnostmi na úrovni dvouletého dítěte a čtenář má k dispozici jen výpovědi její pečovatelky a muže, který s Ninou strávil poslední hodiny jejího života.
V antologii jsou zastoupeni následující autoři: Pasi Ilmari Jääskeläinen, Leena Krohn, Anne Leinonen, Tiina Raevaara, Johanna Sinisalo, Jyrki Vainonen, Maarit Verronen.
