Udržitelnost
Udržitelnost jako téma roku
Šetření zdroji, recyklace, ochrana přírody, úspora energie i solidarita mezi lidmi. To je jen skromný výčet pojmů, které se skrývají pod souhrnným termínem trvale udržitelný rozvoj (udržitelnost). A právě udržitelnost je pro rok 2021 hlavním tématem českých knihoven.
Proč si knihovny zvolily zrovna toto téma? Protože právě uprostřed celosvětové pandemie covid-19 máme možnost zamyslet se nad stavem našeho světa a zaměřit se na to, jak řešit některé z jeho největších problémů.
Pro knihovny je udržitelnost důležité téma také proto, že se ze své podstaty podílejí na udržitelném způsobu života. Půjčování knih pomáhá šetřit zdroje. Čtenářství je cesta ke vzdělání a přemýšlení o světě (třeba o globálních tématech). V neposlední řadě mohou být institucí, která může šířit osvětu o trvale udržitelném rozvoji.
OSN v roce 2015 formulovala tzv. cíle udržitelného rozvoje. Těchto témat je hned sedmnáct. My v knihovně si vybíráme hlavně tři z nich - odpovědná výroba a spotřeba, méně nerovností a zdraví a kvalitní život.
Na tato témata pro vás letos připravujeme přednášky, výtvarné dílny a další aktivity pro děti i dospělé. Zároveň plánujeme zkvalitnění správy budovy knihovny. Vznikají např. návrhy na konstrukční změny budovy za účelem zvýšení ekologické prospěšnosti. Přemýšlíme také o zefektivnění vnitřních procesů knihovny, např. nakládání s obalovým materiálem, který používáme na knihy.
Trvale udržitelný rozvoj v táborské knihovně
V rámci celostátní knihovnické iniciativy Trvale udržitelný rozvoj v knihovnách jsme v letošním roce měli v plánu uskutečnit různé akce pro děti i dospělé. Měly to být zejména přednášky na témata zdraví, ekologie a lidská práva, výtvarné dílny pro děti i dospělé, čtenářské dílny pro děti, atd. Vzhledem ke stávajícím pandemickým opatřením se nám bohužel nepodaří zrealizovat vše, co bychom chtěli.
Pokud vás však toto téma zajímá, můžete se těšit na cyklus přednášek o zdraví Lidské tělo, který již probíhá v on-line podobě (více).
Další téma týkající se udržitelného rozvoje představí 13. května PhDr. Ivan Rynda, vedoucí Katedry sociálních a kulturní ekologie na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, který bude hovořit o svém oboru, tedy o kulturní ekologii. Přednáška se v závislosti na aktuální situaci uskuteční buď v knihovně, nebo on-line.
16. září bude RNDr. Jindřich Duras, Ph.D. ze Západočeské univerzity mluvit o Lužnici. Při této příležitosti budou zároveň promítány fotky znečištěné Lužnice pořízené panem Vítězslavem Kudláčem.
V říjnu a v listopadu nás čekají přednášky o lidských právech, konkrétně o právu na přístup k informacím a o ženských právech. Prvně jmenované přednášky se ujme táborský právník Mgr. Vítězslav Dohnal a druhé zástupkyně českého centra OSN v Praze.
Vzhledem k výše řečenému tedy nikoho nepřekvapí, že se letos knihovna ujme i organizace Dne Země, který však výjimečně neproběhne v dubnu, ale až v srpnu.
Pokud to epidemická situace dovolí, budeme se snažit zorganizovat další akce, abychom dětské i dospělé veřejnosti téma udržitelného rozvoje co nejlépe představili.
Informace o Udržitelnosti v knihovnách a o Cílech trvale udržitelného rozvoje najdete: