Zdeněk Bardon: Mojí milenkou je vesmír
Datum: 9. října 2024 | Čas: 17:30 | Místo: Klubovka, 1. patro, Žižkovo náměstí 10 | Vstupné: 60 Kč |
Přednáškový cyklus Vesmírný Tábor 2024 pokračuje...(astronomie)
Už jste někdy na vlastní oči viděli to nejlepší, co v profesionální astronomii existuje? Možná v televizi. Ale na přednášce Mojí milenkou je vesmír uvidíte snímky, které většina lidí nikdy v životě nespatřila.
Navštívíme Velikonoční ostrovy, ale hlavním tématem budou nejprestižnější hvězdárny Evropské jižní observatoře (ESO) v chilské poušti Atacama. S tím souvisí příběh člověka, který je nejen astrofotografem, ale jedním z mála Čechů, kterému se podařila neuvěřitelná věc - modernizovat profesionální observatoře.
Prostřednictvím množství fotografií navštívíme magický vesmír, hlubiny těch nejlepších hvězdáren. Nezapomeneme ani na přírodu či zajímavá zvířata nejsuššího místa planety.
Červenou linkou příběhu napříč přednáškou je lidský příběh o vesnickém klukovi a prostém nadšení a české stopě ve světě. V žádném případě nepůjde o složitou astrofyziku, ale o inspirativní výklad s nádechem lehkého humoru. Přednáška je vlastně astronomickým cestopisem a je vhodná i pro mládež.
Zdeněk Bardon (*1961) je amatérským astronomem již více než padesát let. Jeho vášeň k astronomii přinesla na svém ohonu kometa Kohoutek v roce 1973. Na střeše svého domu si sám vyrobil malou robotickou observatoř, která pracuje zcela sama, pročež Zdeněk pojmenoval své webové stránky „Bačkorová astronomie”. Pracoval ve firmě ProjectSoft HK a.s., která se mimo jiné specializuje na robotizace a rekonstrukce řídících systémů pro observatoře po celém světě. Je také „otcem“ zakladatelem a současným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce. Taktéž je hrdým držitelem titulu „ESO Foto Ambasador“ od Evropské Jižní Observatoře, čestným členem Mezinárodní astronomické unie a čestným členem České astronomické společnosti. Jeho jméno nese i asteroid 6248 Bardon.
Související odkazy:
UPOZORNĚNÍ: TATO PŘEDNÁŠKA VÝJIMEČNĚ NEBUDE STREAMOVANÁ. Na našem YouTube kanálu ale najdete další přednášky z cyklu Vesmírný Tábor nebo jiné přednášky.
Všechny přednášky z cyklu Vesmírný Tábor jsou vhodné i pro mladé zájemce o kosmonautiku a astronomii.
